Gruntowanie ścian to czynność, której przeprowadzenie nie jest wymagane każdorazowo przed malowaniem – wręcz przeciwnie. Gruntujemy najczęściej ściany świeżo wybudowane oraz ściany w stanie deweloperskim. Gruntowanie wykonujemy również w przypadku ścian, w których odsłaniamy tynk, usuwając poprzednie warstwy farby. Z kolei gruntowania nie wykonuje się w przypadku jednolitych ścian, które już wcześniej były malowane. Dlaczego? Ponieważ preparat gruntujący zamiast przeniknąć przez powłokę malarską, osiądzie na jej powierzchni, przez co przyczepność nałożonej później farby zostanie obniżona.

Gruntowanie ściany przez malarza

Gruntowanie ściany

Zalety gruntowania ścian

Aby przekonać się, czy gruntowanie ścian jest czynnością konieczną, wystarczy przetrzeć ścianę w kilku miejscach i sprawdzić, czy na powierzchni dłoni pojawia się nalot. Jeśli tak, gruntowanie jest konieczne. Gruntowanie ścian jest czynnością, która niesie za sobą szereg zalet, nie tylko estetycznych, ale również materialnych. Do najważniejszych zalet gruntowania zaliczamy:

 • wyrównanie faktury i koloru podłoża,

 • zwiększenie przyczepności farby nawierzchniowej,

 • stworzenie bariery wodoodpornej,

 • zapewnienie prawidłowego wysychania nałożonej później farby,

 • obniżenie kosztów prac dzięki mniejszemu zużyciu farby nawierzchniowej.

Pominięcie gruntowania może się wiązać z nieestetycznymi i kosztownymi problemami, takimi jak:

 • widoczne pod światło pasy na powierzchni pomalowanej ściany,

 • przebarwienia,

 • niska przyczepność farby,

 • odpadanie farby podczas usuwania taśmy malarskiej,

 • odporność powierzchni na malowanie.

Na czym polega gruntowanie ścian?

Warto pamiętać o tym, że prawidłową ocenę ściany nadającej się do gruntowania oraz profesjonalne przeprowadzenie prac gruntujących zapewni wyłącznie doświadczona firma malarska. W Malujemy Biura oferujemy gruntowanie ścian w biurach, domach i mieszkaniach zlokalizowanych na terenie miasta Warszawa, a także w okolicznych miejscowościach. Gruntowanie ścian składa się z kilku etapów:

 1. Farbę gruntującą mieszamy, a także rozcieńczamy, jeśli takie są zalecenia producenta preparatu.

 2. Rozpoczynamy od zagruntowania miejsc trudno dostępnych oraz narożników. Farbę gruntującą nanosimy na miejsca trudno dostępne przy użyciu pędzla lub niewielkiego wałka malarskiego o szerokości 10-15 cm. Pozostałe miejsca gruntujemy za pomocą dużego wałka malarskiego o szerokości 18-25 cm. W większości przypadków jedna warstwa preparatu gruntującego jest wystarczająca.

 3. Po minimum 4 godzinach przystępujemy do nakładania farby nawierzchniowej.

Gruntowanie ścian w mieście Warszawa wykonujemy w cenie 3 zł/m2 netto.